Close

05.03.2019

Замовити договір чи взяти «болванку з інтернету»?

Успішність організації бізнесу у сфері надання послуг, торгівлі, виробництва та виконання робіт значною мірою залежить від якості договорів які використовуються для оформлення такої організації.

Зразки договорів «з інтернету» які  використовують для оформлення відносин з контрагентами та клієнтами дуже часто призводять до різного роду юридичних казусів та економічних втрат.

Основною причиною є те, що такі «шаблони договорів» як правило мають дуже загальний характер який не враховує особливості та потреби Вашого бізнесу, що призводить у майбутньому до штрафів під час перевірок, неможливості притягнути контрагента до відповідальності, необхідності нести тягар сплати пені, відшкодування збитків та інше.

Внести зміни у такий договір, коли Ви виявили його неефективність та прогалини у його змісті,  буде значно складніше ніж зробити це на стадії укладання. Зміни до договору потребують згоди двох сторін і як правило інша сторона договору не часто погоджується на внесення тих змін які не надають їй преференцій.  

Зважаючи на це адвокатське об’єднання радить серйозно ставитись до змісту договору на стадії його укладання.

Як скласти договір?

Якщо Ви вирішили скласти договір самостійно, то ми не відмовлятимемо Вас від можливості використання шаблонів договорів але звертаємо увагу на те, що такі зразки (шаблони) доволі часто мають низьку якість і, як мінімум, потребують професійної обробки.

Крім того іноді зустрічаються перекладені українською мовою зразки договорів складені за законодавством іншої не європейської країни або на підставі «старого законодавства», яке втратило чинність чи  зазнало змін. 

У зв’язку із цим радимо порівняти положення договору із відповідними розділами у чинному законодавстві.

Наприклад, складаючи самостійно договір оренди, або використовуючи знайдений шаблон такого договору, необхідно як мінімум уважно перечитати норми глави 58 Цивільного кодексу України, що можливо дозволить уникнути деяких  помилок.

Хоча і цього буде недостатньо, оскільки відносини оренди регулюються не тільки згаданим вище кодексом, а і цілою низкою норм які розміщені в різних актах чинного законодавства, в залежності від того, що саме орендується, де знаходиться, який суб’єктивний склад сторін договору, які особливості  об’єкту оренди тощо.

Складання господарських та цивільно-правових договорів передбачає не тільки знання чинного законодавства але і наявність відповідних навичок, які дозволяють сформулювати положення договору таким чином, щоб цей договір давав можливість максимально захистити ваші законні права та інтереси.

Замовити договір

Якщо Ви розпочинаєте нову для Вас справу, скажімо у сфері надання тих чи інших послуг, будівництві чи виробництві товарів, то варто замислитись над тим, який договір (або комплект договорів) Ви будете використовувати у своїй щоденній діяльності. Від того наскільки професійно виписані положення такого договору буде залежати не тільки кількість проблемних питань з якими Ви періодично будете змушені звертатись за вирішенням, а і ефективність самої підприємницької діяльності.

Отже якщо Ви вирішили замовити розробку договору або  комплекту договорів, то разом із спеціалістом необхідно визначитись із юридичними параметрами договору, основними ризиками які має мінімізувати або унеможливити договір основними завданнями які мають виконуватись договором. Крім того спеціалістам, за їх запитом, необхідно надати інформацію про основні особливості здійснюваної Вами діяльності яку опосередковуватиме договір з метою забезпечення максимального захисту. Звертаємо увагу, що інформація яку отримує адвокат від свого клієнта захищається адвокатською таємницею.

Розробка індивідуального договору під ключ означає створення продукту під Ваші стандарти, точніше стандарти Вашої діяльності. Такі договори як правило не виставляють в інтернеті і не публікують у збірниках, якщо звичайне цей договір не призначений для виконання функцій публічної оферти.

Багаторічний досвід юридичної практики вказує на значно вищу ефективність використання таких договорів порівняно із використанням стандартних шаблонів.